Lokalizacja Łasku

POŁOŻENIE

Powiat łaski leży na Niżu Polskim w obrębie aglomeracji łódzkiej. Okolice Łasku położone są na Nizinie Południowowielkopolskiej, na Wysoczyźnie Łaskiej i Kotlinie Szczercowskiej. Całość powiatu znajduje się w dorzeczu Warty. Powiat leży 35 km na zachód od Łodzi i jest jednym z dwudziestu powiatów ziemskich regionu. Powierzchnia jego wynosi 618 km2. Sąsiadują z nim powiaty: zduńskowolski (369 km2), pabianicki (489 km2), bełchatowski (970 km2), sieradzki (1491 km2), wieluński (927 km2) i poddębicki (881 km2). Ich stolice to duże miasta województwa łódzkiego: Pabianice (70 tys. mieszkańców), Bełchatów (68 tys.), Zduńska Wola (46 tys.), Sieradz (45 tys.).

Powiat łaski składa się z pięciu jednostek samorządowych: Miejskiej gminy Łask, gmin: Buczek, Sędziejowice, Widawa, Wodzierady. W powiecie zamieszkuje ponad 52 tys. ludzi. Najwięcej - prawie 30 tys. mieszka w miejskiej gminie Łask (w tym w Łasku ponad 20 tys.). Największa pod względem powierzchni jest gmina Widawa (30% obszaru powiatu), kolejna jest miejska gmina Łask. Łącznie te dwie gminy obejmują ponad połowę powierzchni powiatu. Najmniejszymi gminami są Wodzierady i Buczek.

Do powiatu łaskiego powinna należeć również gmina Dobroń, od wieków związana z Łaskiem. Ministerstwo przygotowujące reformę, nie licząc się z wolą lokalnej społeczności, włączyło Dobroń do powiatu pabianickiego.

Łask jest ważnym węzłem komunikacji samochodowej i graniczy z dużym węzłem kolejowym. Sieć dróg czyni z Łasku ważny węzeł komunikacji samochodowej. Przez powiat przechodzą drogi krajowe: nr 14 Łódź-Wrocław (do Łodzi jest 35 km, do Wrocławia 200 km); nr 44 Łask-Piotrków Trybunalski (45 km). Drogami wojewódzkimi są: nr 473 z Łasku do Koła (90 km); nr 483 z Łasku do Częstochowy (90 km); nr 481 z Łasku do Wielunia (65 km).

Obszar powiatu przecina linia kolejowa z Warszawy przez Łódź do Kalisza i Wrocławia. Ma ona ważne znaczenie dla ruchu osobowego. Przez południową część powiatu prowadzi magistrala kolejowa Śląsk-Porty, szczególnie ważna w przewozach towarowych, zaś w bezpośrednim sąsiedztwie (3 km od granicy powiatu) znajduje się duży węzeł kolejowy Zduńska Wola-Karsznice.

Planuje się utworzyć Port Lotniczy Łask. Obok Łasku, w gminie Buczek, planowane jest utworzenie przy istniejącym lotnisku wojskowym cywilnego portu lotniczego. Jego zaplecze będzie usytuowane na północ od lotniska obok wsi Mauryca (gm. Łask). Ma to być lotnisko typu „cargo" (przewozy towarowe) obsługujące aglomerację łódzką. Jego lokalizacja jest jak najbardziej zasadna - obszar w promieniu 50 km od lotniska zamieszkuje ok. 1.500 tys. ludzi. Lotnisko daje szansę ożywienia ekonomicznego powiatu łaskiego i sąsiednich obszarów. Powstaną warunki do zagospodarowania terenów wokół lotniska na cele magazynowe, składowe, konfekcjonowania wyrobów, półproduktów i towarów na rynek konsumpcyjny i inwestycyjny.

Dziś jest: 20 Listopada 2017

Edyta, Edmund, Anatol