Ogłoszenia

czytaj więcej

Intencje mszalne

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Informacje

MUZYKA w XVI-wiecznej KOLEGIACIE - PRZENIKANIE - II Letni Międzynarodowy Festiwal Muzyczny - Łask 2018 r.

 

            Centrum Idei Ku Humanizmowi - ksiądz proboszcz Piotr Pirek przy współpracy z Agencją Artystyczną „CODA” prowadzoną przez Krystynę Pietranek - Kulis organizuje w lipcu i sierpniu 2018 roku cykl koncertowy pod nazwą „MUZYKA W XVI-wiecznej KOLGIACIE”. Drugi, po ubiegłorocznym, letni festiwal, kierowany do mieszkańców miasta i regionu oraz wypoczywających w okolicznych miejscowościach letników, w swoich założeniach programowych ma służyć idei propagowanej przez największego w naszej historii mecenasa kultury prymasa Jana Łaskiego, przybliżając szerokiej publiczności non profit dzieła muzyczne poruszające się zarówno po obszarach sacrum, jak i profanum.

 

            W ubiegym roku w ramach I Festiwalu wystąpili m.in.: „Apertus Quartet”, Wieniawski String Quartet, skrzypek Maciej Łabecki, zespół „Harmonia Preciosa”, Małgorzata Hutek ze swoim zespołem „New Born Trio”, tenor-Romuald Spychalski, sopranistki Emilia Zielińska, Magdalena Cieślar, Jolanta Bobras, mezzosopranistki Olga Maroszek i Monika Kolasa oraz solistka związana z Teatrem Narodowym
w Warszawie Anna Kutkowska-Kass.

            W tegorocznej akcji koncertowej wezmą udział wybitni muzycy - zespoły, soliści instrumentaliści oraz wokaliści, zarówno z Polski jak i z zagranicy.

 

 

 

lipiec: 01, 08, 15, 22, 29   sierpień: 05,12, 19, 26  

 

Podtytuł PRZENIKANIE sugeruje: łączenie się stylów, kultur, folkloru, ciekawych nietypowych zestawień instrumentów i wykonawców.

 

1 lipca  „Śpiewy Pana Stanisława” - wieczór arii i pieśni Stanisława Moniuszki z okazji nadchodzącego Roku Moniuszkowskiego

Wykonawcy:soliści Teatru Wielkiego i Muzycznego w Łodzi: Sylwia Strugińska - sopran,

Krzysztof Marciniak - tenor, Grzegorz Szostak - bas, Jolanta Gzella - mezzosopran 

Akompaniament: Danuta Antoszewska - fortepian

 

8 lipca „ Muzyka herbacianych pól”

Wykonawcy:Man Li Szczepańskiej - fortepian (Chiny)

Anna Krysztofiak – tradycyjne instrumenty chińskie(erhu, zhonghu, guzheng, hulusi), śpiew

Celem niniejszego programu jest ukazanie jak najszerszego spektrum muzyki

chińskiej, w całym jej bogactwie i różnorodności oraz jak najbardziej oryginalnej formie. Będzie to muzyczna opowieść o tęsknocie do ziemi ojczystej (Man Li Szczepańska) i kraju najlepszych wspomnień (Anna Krysztofiak), do miejsc, które możemy smakować nie tylko przy czarce herbaty, ale również przy muzyce wykonywanej na oryginalnych instrumentach.

 

15 lipca„Muzyka Klezmerska z różnych epok i stron świata”

Wykonawcy:ACCORINET KLEZMER BANDw składzie: Arkadiusz Hylewski – skrzypce, Marek Maciejewski – klarnet, Hieronim Bartczak – akordeon, Katarzyna Wieczorek – śpiew.

„Muzyka grana na żywo wzbogacona wirtuozerią instrumentalistów. Swoboda, improwizacja i perfekcja” – Tak brzmi najkrótsza charakterystyka zespołu Accorinet Klezmer Band wykonującego szeroko pojętą muzykę klezmerską z różnych epok i części świata.

 

22 lipca„Przeboje Muzyki Oratoryjnej”

Znane arie z klasycznych dzieł oratoryjnych m.in. J.F. Haendla, W.A. Mozarta i F. Mendelssohna - Bartholdiego i Ch. Gounoda.

Wykonawcy:Martha WRYK (Niemcy), Jakub GARBACZ - organy

 

29 lipca „Organy i pieśń w przestrzeni sacrum”

wykonawcy: Marta Chorzyńska - organy (Niemcy), Martyna Kasprzyk-Peralta – mezzosopran (Polska)

Myślą przewodnią koncertu jest oddanie naszego życia Najświętszej Maryi i Chrystusowi oraz zjednoczenie się z nim poprzez Komunię Świętą.
Program wokalno-instrumentalny został zbudowany w następujących sekwencjach:

- chwała Maryi Pannie, oddanie swego życia Panu,

- uwielbienie Pana, który jest naszym przewodnikiem, pasterzem. Błaganie o pomoc o wyzwolenie z grzechu.

- przemienienie w Ciało Przenajświętsze, które dane jest nam przez Komunię Świętą

- Chrystus Królem i naszym przewodnikiem

 

5 sierpnia„TANGA ŚWIATA”

Wykonawcy: Zespół „Al Tango” (Warszawa), Piotr Rafałko – śpiew

Tango, taniec wzbudzający całą gamę nastrojów, od głębokiego wzruszenia i nostalgii poprzez witalną radość do przejmującego dramatu, przetwarzany jest wyobraźnią kompozytorów właściwie całego świata na przestrzeni ponad 200 lat. Trzeba jednak podkreślić, że jego rozmaite przeobrażenia dokonywały się głównie za sprawą wpływów hiszpańskich w Ameryce.

Koncerty zespołu „Al Tango” od lat zyskują entuzjastyczne recenzje, do czego przyczyniają się oryginalne aranżacje, stylowa interpretacja i wyrafinowane brzmienie, nad którym z jednej strony unosi się duch wielkich purystów epoki „złotej ery tanga”, z drugiej dokonania nowatorów tego tańca.

 

12 sierpnia „Gdy piosenka szła do wojska”

Wykonawcy: Kwartet wokalny Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego w Warszawie

W repertuarze najpiękniejsze utwory nawiązujące do historii polskiego oręża oraz przykłady powojennej twórczości o tematyce żołnierskiej.

 

19 sierpnia „Słońce zamknięte w dźwiękach Południa”

Wykonawcy: Zespół Muzyki Dawnej „FINESIS TRIO” (Kraków) w składzie: Katarzyna Puch – sopran, Małgorzata Włodarczyk – lutnia, gitara klasyczna, Paulina Tkaczyk – klawesyn

Program koncertu obrazuje ukryty w formach i rytmach temperament muzyki hiszpańskiej
i włoskiej w utworach z epoki renesansu i baroku.  

 

26 sierpnia „Z Wiednia do Paryża i Budapesztu”- koncert operetkowy

wykonawcy: Anna Kutkowska-Kass, Jolanta Bobras, Romuald Spychalski, Maciej Markowski (Soliści teatrów muzycznych Łodzi i Warszawy),Zespół pod kier. Adama Manijaka,

W finałowym koncercie festiwalu przeniesiemy do fikcyjnej krainy operetki, gdzie wszystko jest dowcipem i zabawą; wprowadzimy Państwa do ekskluzywnych kręgów budapesztańskiego


Wystawa zdjęć i muzyczny festiwal

Zachęcamy do zainteresowania się WYSTAWĄ ZDJĘĆ Tomasza Walkiewicza. Wystawa nosi tytuł: „Moje podróże” i prezentowana jest w kaplicy Św. Anny.Zapraszamy w lipcu i sierpniu 2018 r. na II Międzynarodowy MUZYCZNY FESTIWAL zatytułowany: „Muzyka w XVI-wiecznej Kolegiacie”.

 

Zapraszamy w lipcu i sierpniu 2018 r. na II Międzynarodowy MUZYCZNY FESTIWAL zatytuowany: 'Muzyka w XVI-wiecznej Kolegiacie.'

 

Dziś o godz. 19:00 „Śpiewamy Pana Stanisława” - Wieczór arii i pieśni Stanisława Moniuszki z okazji nadchodzącego Roku Moniuszkowego

Wykonawcy: soliści Teatru Wielkiego i Muzycznego w Łodzi.

Prowadzenie koncertu: Krystyna Pietranek-Kulis.

 

Za tydznień w niedzielę : „Muzyka hrebacianych pól“

Wykonawcy: Man Li Szczepańskiej - fortepian (Chiny), Anna Krysztofiak - tradycyjne instrumenty chińskie.

 

Prowadzenie koncertu:  Krystyna Pietranek-Kulis.

 

Zapraszamy w każdą wakacyjną niedzielę, o godz. 19:00 do Koegiaty. Na wszystkie koncerty WSTĘP WOLNY.


Siła modlitwy

Zapraszamy naprojekcję filmu „Siła modlitwy” („War room”). To film autorów „Fireproof – Ognioodporni” i „Courageous – Odważni”. Przykuwający uwagę dramat rodzinny skupiony na sprawach wiary, ukazujący siłę modlitwy, pełen humoru i ciepła, pokazuje moc, którą wiara daje w małżeństwie, rodzicielstwie, karierze zawodowej, przyjaźni oraz we wszystkich innych sferach życia. Film będzie wyświetlony w środę 16 maja o godz. 19:00 w sali widowiskowej Łaskiego Domu Kultury przy ul. Narutowicza 11. WSTĘP WOLNY.

 

 

 

 

 

 


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Michała Archanioła, siedziba: Łask, Warszawska 15.