Festiwal "KOLORY POLSKI" w Kolegiacie Łaskiej

festiwal

30 sierpnia 2015, godz. 19:00Łask, Kolegiata pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła, ul. Warszawska 15

„Inny świat” to muzyka na trąbkę i organy Macieja Fortuny – polskiego trębacza, kompozytora jazzowego i producenta muzycznego, adiunkta Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, który wciąż poszukuje nowych form wyrazu. Poza kreowaniem własnego języka muzycznej ekspresji i rozwijania palety brzmień, eksperymentuje z live electronics i elektronicznym przetwarzaniem dźwięku trąbki.

„Inny świat” tworzy 14 odsłon muzyki pełnej przestrzeni, światła i intymności. To muzyka organiczna – podlegająca nieustannym przemianom, otwarta, silnie improwizowana, nostalgiczna, o wyrazistych motywach melodycznych. Przestrzenność muzyki pozwala na prowadzenie rozbudowanych improwizacji partii trąbki na tle repetytywnej faktury organowej. W tej wyjątkowej rzeczywistości dźwiękowej można doszukać się elementów muzyki etnicznej czy liturgicznej. Kompozycje Fortuny bazują, w znacznej mierze, na motywach późnośredniowiecznej liturgicznej muzyki organowej.

Dodatkowy walor nadają koncertowi autorskie wizualizacje Pawła Wypycha, inspirowane tematycznymi obrazami. Śpiewna, wiodąca prym trąbka, patetyczne, majestatyczne organy oraz video-art tworzą intrygujące wydarzenie artystyczne, które uruchamia rozmaite kanały ludzkiej percepcji świata. Ten koncert porywa i fascynuje.

fortuna xs

Wykonawcy:
Maciej Fortuna – trąbka, Marek Smoczyński – organy, Paweł Wypych (VJ Pillow) – wizualizacje

O festiwalu

Kolory Polski to letnia propozycja Filharmonii Łódzkiej dla melomanów, którzy chcą połączyć słuchanie muzyki w najlepszym wykonaniu ze zwiedzaniem zabytków regionu łódzkiego. Niemal każdy z około dwudziestu koncertów odbywa się w innym miejscu: w starych kościołach i klasztorach, tajemniczych zamkach i muzeach, bogatych w cenne eksponaty, choć czasem niedocenianych, a często – w plenerze, w otoczeniu dworskich parków czy na leśnej polanie. Rozbrzmiewa tam muzyka znacznie swobodniejsza i bardziej różnorodna od tego, co filharmonia proponuje słuchaczom od jesieni do wiosny. W programie dominują autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania  muzyki klasycznej i rozrywkowej. Występują zarówno słynni artyści o ustalonej renomie, jak i młodzi muzycy, którzy rozpoczynają dopiero swoją karierę. Wiele projektów powstaje specjalnie dla festiwalu. Rzadko spotykane instrumenty, artyści ludowi na estradzie razem z profesjonalistami, odważne improwizacje – to propozycja dla tych, którzy nie boją się wyjść poza utarte ścieżki obcowania z muzyką.

Dziś jest: 28 Maj 2017

Augustyn, Jaromir, Wilhelm